سه شنبه, 28 ارديبهشت 1400
شناسه خبر:605
به قلم احمد اخگر؛

انقلاب اسلامی، انقلابی بودن و انقلابی ماندن!

  • انداز قلم

انقلاب اسلامی ایران گام به چهل و دو سالگی گذاشت. ملت ایران در حالی چهل و دوساله شدن انقلاب بزرگ خویش را جشن گرفته اند که موفقیت های بزرگی را از پس سختی های حقیقتا کمرشکن تجربه کرده اند و تلخی هایی که البته تلخ ترینش نامردمی عده ای از مدعیان ایران دوست!! ولی کام دشمن شیرین کن، موجد آن بوده اند.

پیشنهاد سردبیر

تردیدی نیست که عبور از حجم عظیمی از مشکلات که هر یک از آنها می تواند یک کشور را از هم فروبپاشد، امکان نداشته مگر اینکه بپذیریم ایمان و اراده ملت ایران برای حفظ انقلاب و نظام برآمده از آن، عنصر تعیین کننده بوده است. ایمان و اراده ای که در چارچوب اطمینان و اعتماد به رهبری انقلاب به عنوان عنصر تعیین کننده دیگر در این میسر عمل کرده است.

مشکلاتی چون:

بلوکه کردن اموال و دارایی های ایران در غرب

لغو یکجانبه طرح های صنعتی کشور از سوی غرب مانند ایجاد نیروگاه هسته ای بوشهر

ترور نخبگان سیاسی، اقتصادی و علمی کشور مانند شهید مرتضی مطهری

راه اندازی موج ترورهای سازمان یافته در سرتاسر کشور با هدف ایجاد ناامنی گسترده

راه اندازی غائله های خطرناک قومیتی و تجزیه طلبانه ماند غائله کردستان، ترکمن صحرا و خلق عرب خوزستان

تحمیل جنگ تحمیلی 8 ساله که موجب تحمیل خسارات بسیار سنگین بیش از هزار میلیارد دلار به زیرساخت های اقتصادی کشور و شهید و مجروح شدن بیش از یک میلیون نفر شد.

طراحی کودتا مانند کودتا نوژه

حمله نظامی امریکا که در طبس ناکام ماند

تلاش برای آلوده سازی حداکثری جامعه به مواد مخدر

تقویت اشرار در مرزها با هدف افزایش هزینه های امنیتی

حملات سایبری به مراکز حساس علمی و صنعتی کشور از طریق انتقال بدافزارهای الکترونیکی

تحریم تسلیحاتی ایران با هدف ضعیف نگهداشتن بنیه دفاعی کشور

راه اندازی موج دوم ترور نخبگان علمی کشور مانند شهید علیمحمدی و شهید شهریاری

تعریف رژیم تحریمی گسترده با هدف محروم کردن ایران از منابع درآمدی خود که از آن با عنوان تحریم های کشنده در چارچوب کارزار حداکثری یاد می کنند.

تلاش برای حذف حوزه های نفوذ جمهوری اسلامی در سطح منطقه

تعریف، ایجاد، سازماندهی، تقویت و مدیریت تروریسم تکفیری در سطح منطقه با هدف ناامن سازی محیط حیاتی ایران و در نهایت انتقال شرایط محیطی به داخل جغرافیای ایران

مدیریت شورش های اجتماعی در کشور که از آن با عنوان انقلاب رنگین و نسل چهارم جنگ ها یاد می کنند که تمهیدی برای جنگ هیبردی یا ترکیبی محسوب می شود

طراحی و هدایت پروژه نفوذ با هدف قطب سازی جامعه و ایجاد شکاف های متعدد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی

محاصره نظامی ایران از طریق استقرار پایگاه نظامی در همه کشورهای پیرامونی توسط امریکا و البته مشارکت کشورهای غربی با هدف افزایش هزینه های نظامی و امنیتی ایران

تجاوزات متعدد به حریم هوایی و دریایی ایران با هدف جاسوسی که البته با واکنش سخت ایران روبرو شده است. بازداشت رنجرهای دریایی انگلیس در منطقه اروند، بازداشت کماندوهای دریایی امریکا در آب های جزیره فارسی، سرنگونی و بعضا در اختیار گرفتن پهبادهای جاسوسی امریکا مانند پهباد RQ170 و سرنگونی پهباد 220 میلیون دلاری ترایتون مثال هایی در این ارتباط هستند

تلاش برای ترور فرماندهان عالی نظامی ایران در خارج از کشور که ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در همین چارچوب رخ داده است.

تلاش برای تشکیل ائتلاف های متعدد نظامی علیه ایران مانند ائتلاف موسوم به ائتلاف دریایی تامین امنیت صدور نفت از خلیج فارس

تلاش برای خارج کردن فلسطین به عنوان مهمترین برگه گسترش نفوذ منطقه ای ایران از معادلات منطقه ای از طریق پروژه عادی سازی روابط منطقه ای با رژیم صهیونیستی در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن   

اما علیرغم همه این اقدامات سخت علیه ایران که با هدف فروپاشی نظام اسلامی و البته جامعه ایران( همانطور که رهبران غربی بارها بر آن تاکید کرده اند) صورت گرفته است، شاهد اتفاق بزرگی بوده ایم و آن اینکه جامعه ایران توانسته نه تنها از این تهدیدات و بحران ها به سلامت عبور کند بلکه توانسته تقریبا همه آنها را تبدیل به فرصت کرده و از آنها برای تقویت خود و استمرار حرکتش به سمت اهداف عالیه انقلاب بهره بگیرد.

اینک وقتی به روند حرکتی ایران در چهل و یک سال گذشته نگاه کنیم در می یابیم که ایران حرکتی رو به جلو داشته است، هرچند در فرازهایی شاید انتظار آن بوده که شتاب بیشتری داشته باشد اما در یک برآیند کلی بی هیچ تردیدی ایران پیشرفت های بزرگی داشته است و این همه نبود مگر به ایمان ملت به انقلابشان و اراده شان به حفظ استقلال و استمرار مشارکتشان در سرنوشت کشور و اعتقاد راسخشان به رهبری نظام و اینکه ایشان در هدایت جامعه و به سلامت عبور دادن جامعه از بحران ها توانایی های بالایی دارد.

البته این روند نشانگر آن نیز است که منظومه فکری و رفتاری جامعه ایران و نظام اسلامی در چارچوب آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی تعریف و انسجام یافته است و اندیشه و رفتار منسجم و سازمان یافته بی هیچ انحرافی به سمت اهداف عالیه خود در حال حرکت است. البته این سخن به این معنی نیست که در جامعه کاستی ها و مشکلات و معضلاتی وجود ندارد. بله جامعه با مشکلات سختی پنجه در پنجه انداخته است و همین مشکلات حرکت را بطئی کرده است اما این به معنی انحراف نیست. البته اراده عالیه نظام کاستن از مشکلات و دادن شتاب لازم به حرکت آن است.

همین حرکت منظومه ای نظام و جامعه اسلامی در واقع موجب تاب آوری آن در برابر همه مشکلات و معضلات بوده است و زمینه ای شده است تا جامعه همچنان شاداب به سمت آرمان هایش حرکت کند.

رشد علمی جامعه در حوزه های مختلف علوم مانند پزشکی، دارو سازی، نانو تکنولوژی، هسته ای، الکترونیک، صنایع مختلف شاخص های مهمی در این ارتباط محسوب می شود. در حوزه های امنیتی به عنوان مهمترین عنصر رشد و شکوفایی یک جامعه هم شاخص های مهمی از توسعه وجود دارد. اینکه در محیط پیرامونی کشور، ناامنی بیداد می کند اما جامعه ایران از امنیتی مثال زدنی برخوردار است که این خود شاخص مهمی محسوب می شود. توسعه صنایع نظامی ایران در حوزه های مختلف مانند سامانه های موشکی، راداری،  انواع هواگردها، ادوات زرهی سنگین و سبک، سلاح های سبک و سنگین  و نیز در حوزه جنگ سایبری نشان می دهد ایران علی رغم همه محدودیت هایی که برایش تعریف شده است حرکت رو به جلو داشته است و با توجه به قرار دادن آزاد سازی فلسطین به عنوان محور فعالیت های منطقه ای اکنون به اعتراف تحلیلگران استراتژیست، مرزهای امنیتی ایران بسیار فراتر از مرزهای جغرافیایی گسترش یافته و همین امر موجب گسترش و تقویت ایران در ابعاد مختلف امنیتی و علمی و صنعتی شده است.

تا پیش از انقلاب اسلامی رژیم حاکم بر ایران، کشور و جامعه ایران را در واقع تماما در اختیار جریان سلطه قرار داده بود. ارتش ایران که ژاندارم منطقه محسوب می شد در واقع یک ارتش وابسته و تحت اراده جریان سلطه تعریف شده بود  اما ارتش کنونی ایران که یک ارتش مستقل و بر اساس اراده ملت فعالیت می کند نه تنها به عنوان قدرتمند ترین ارتش منطقه بلکه به عنوان یک قدرت فرا منطقه ای مطرح است. تا پیش از انقلاب هیچ گزارشی از ثبت یک اختراع در حوزه های مختلف علمی و صنعتی به نام ایران وجود ندارد اما در ایران پس از انقلاب شاهد جوشش خلاقیت ها و ابتکارات در حوزه های مختلف علمی و صنعتی هستیم.

در واقع ایران در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی خود مدیون انقلاب اسلامی خودش است انقلابی که در حقیقت ملت ایران را از زندان طاغوت و جریان سلطه رها کرد و زمینه های جوشش اراده ملت به سمت شکوفایی و رسیدن به جایگاهی که بر اساس تاریخ چند هزار ساله تمدنی اش و ظرفیت های داخلی تا پیش از انقلاب از آن محروم مانده بود را مهیا ساخت.

بنابراین شگفت نیست که جامعه ایران برای گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خود چهل دو سال است که علی رغم همه مشکلات و سختی ها بیقراری می کند. اراده ملت ایران آن است تا انقلابی بماند و فرهنگ انقلابی را در نسل ها جاری و ساری سازد چرا که تنها در فرایند انقلابی قابلیت عبور موفق از مشکلات و سختی ها وجود داشته است و شکوفایی کشور بی هیچ تردیدی در استمرار انقلابی ماندن ملت نهفته است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد