سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:625
به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

12سال افراط گرایی نتانیاهو و تقویت محور ضدصهیونیستی

  • انداز قلم

بنیامین نتانیاهو سرانجام پس از 12 سال از پست نخست وزیری رژیم صهیونیستی کنار گذاشته شد. تحلیلگران دوران نخست وزیری وی را یکی از بدترین دوران برای این رژیم می دانند. هرچند در ظاهر امر رژیم صهیونیستی در این دوران موفق شده تا خصوصا در ارتباط با علنی سازی روابط با برخی رژیم های عربی پیشرفت هایی داشته باشد اما عملکرد نتانیاهو شرایط نظامی و امنیتی را در سطح منطقه علیه اسرائیل تقویت کرده است.

پیشنهاد سردبیر


تحلیلگران معتقدند دقیقا در دوران نخست وزیری نتانیاهو به هر میزان که دولت و جامعه صهیونیستی به سمت افراطی گری حرکت کرده اند به همان میزان شاهد افزایش فعالیت های جریان های ضد صهیونیستی در جغرافیای فلسطین و منطقه و حتی جهان هستیم.


محور مقاومت ضد صهیونیستی به رهبری ایران طی دو دهه اخیر در ابعاد نظامی و امنیتی رشد شتاب آلودی داشته است. مقاومت در غزه در همین دوران  موازنه درگیری با رژیم صهیونیستی را تغییر داده است و علیرغم محاصره هوایی، دریایی، زیر دریایی و زمینی و زیر زمینی 16 ساله موفق شده توان تهاجمی خود را گسترش دهد تا جائیکه در درگیریهای اخیر تمام جغرافیای اراضی اشغالی در تیررس کوشک ها و پهپادهای مقاومت قرار داشته است.


مقاومت درلبنان نیز پس از جنگ سال 2006 به اعتراف سازمان های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی هم در ابعاد کمی و هم در ابعاد کیفی به توسعه توان رزمی خود پرداخته است و با فعال شدن در جنگ علیه تروریست های تکفیری – وهابی در سطح سوریه و لبنان و منطقه تجارب رزمی گرانبهایی نیز اندوخته است و علی رغم همه مشکلات داخلی لبنان همچنان دست برتر را در معادله درگیری با رژیم صهیونیستی را حفظ کرده است تاجائیکه که ارتش صهیونیستی حزب الله را در ردیف مهمترین تهدیدها تعریف کرده است.


مقاومت در یمن نیز علیرغم جنگ  و محاصره ظالمانه 6ساله موازنه قوا را تغییر داده است و رهبران مقاومت یمن افق تحرکات خود را نبرد آزاد سازی فلسطین از اشغال صهیونیستی قرارداده و بارها و در هر فرصتی بر آن تاکید دارند. اهمیت این تاکید را باید در توان و قدرت این محور دید که همزمان با یک ائتلاف عربی، عبری و غربی با همکاری مزدوران داخلی در جنگ است و توانسته است معادله درگیری را به نفع خود تغییر دهد.


کشور عراق که با توطئه اشغال جریان تروریستی تکفیری داعش روبرو شد و با توجه به ناامیدی از حمایت غرب، ناگزیر شد در کنار یاری خواستن از ایران، یک جریان مردمی را با نام حشد الشعبی به کمک نیروهای نظامی و امنیتی خود تشکیل دهد. این نیروی رزمی اکنون تجارب گرانقدری اندوخته است و به یک نیروی بزرگ و کارآمد تبدیل شده است که به تنهایی از مجموع ارتش های چندین کشور منطقه ای قوی تر است. رهبران این نیرو نیز بارها اعلام کرده اند که جنگ نهایی برای نابودی اسرائیل را انتظار می کشند.


جمهوری اسلامی ایران نیز علی رغم همه تحریم ها موفق شده به همت جوانان خود در ابعاد مختلف علمی و فنی توسعه یابد و اینک به قدرتمندترین کشورمنطقه تبدیل شده است و گستره حضور نظامی خود را در سطح اقیانوس ها نیز کشانده است. این درحالی است که همه حلقه های محور مقاومت در توسعه توان رزمی خود به نوعی از کمک های ایران برخوردار بوده اند. امروزه این حلقه های مقاومتی به صورت یکپارچه عمل می کنند و قادرهستند اراده خود را در هر نقطه که لازم باشد بر دشمن تحمیل کنند.


در دوران نتانیاهو شاهد برخی اقدامات تروریستی علیه منافع و شخصیت های ایران بودیم. ترور دانشمندان هسته ای ، فرماندهان نظامی، خرابکاری در تاسیسات هسته ای و برخی تاسیسات صنعتی کشور، اقدام تروریستی علیه کشتیهای نفتی و تجاری و غیره که در همه این موارد صهیونیست ها نه مستقیم اما تلویحا به نقش خود در آن ها معترف بوده اند. اما این اقدامات هرگز بدون پاسخ نمانده است و هم صهیونیست ها و هم همپیمانان منطقه ای آن و هم حامیان اصلی آن و در راس آنها امریکا پاسخ هایی را دریافت کرده اند که در مواردی ایران رسما اعلام کرده که در آن نقش داشته است اما همه آنها تاکید دارند که در همه اتفاقات مشکوک علیه منافع آنها باید ایران را قرار داد. اتفاقاتی مانند حمله به عین الاسد، حمله به دیرالزور سرنگونی پهپاد ترایتون آمریکا، توقیف کشتی های نفتکش انگلیسی که ایران رسما مسئولیت آن ها را برعهده گرفت.


البته اتفاقاتی مانند منهدم شدن ماهواره امریکایی، سقوط هواپیمای افسران اطلاعاتی امریکا در افغانستان، حملات مستمر به پایگاه ها و کاروان های نظامی امریکا در عراق و سوریه، حملات مشکوک به کشتی های صهیونیستی، حملات سایبری به تاسیسات زیربنایی اسرائیل و امریکا، حملات به مراکز موساد در عراق، مرگ مشکوک برخی فرماندهان نظامی امریکا و اسرائیل و غیره را با آنکه ایران هرگز مسئولیت آنها را برعهده نگرفته است اما تحلیلگران امریکایی و صهیونیستی تاکید دارند که این اتفاقات در واقع واکنشی به روند افراطگرایی صهیونیستی – امریکایی علیه محور مقاومت است.


تحلیلگران معتقدند شاید اگر دولت نتانیاهو برای بقای خود در راس ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی افراط گرایی را در پیش نمی گرفت شاید معادلات منطقه ای به گونه ای دیگر رقم می خورد و مقاومت ضد صهیونیستی و ضد امریکایی تا بدین پایه تقویت نمی شد و اسرائیل نیز تابدین پایه به فروپاشی نزدیک نمی شد. خصوصا که انتخاب افراط گرایی از سوی اسرائیل، در سطح جهانی نیز تحرکات زیادی را علیه اسرائیل سازماندهی کرده که جنبش تحریم اسرائیل (بی دی اس) نتیجه طبیعی این افراطی گری اسرائیلی است.


بی تردید اسرائیل در بدترین شرایط همه تاریخ 73 ساله اشغالگری خود قرار دارد و تحولات دو دهه اخیر شرایط را برای بقای اسرائیل بسیار سخت و خطرناک کرده است و کارشناسان معتقدند اگر روند افراط گرایی در رژیم صهیونیستی پس از نتانیاهو همچنان ادامه یابد، ( به نظر می رسد که دولت نفتالی بنت نیز اصرار دارد نتانیاهو را الگوی خود قرار دهد)  اسرائیل باید منتظر شرایط و تحولات بدتری باشد.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد