سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:636
خبرنگار خبرگزاری قدس از غزه؛

نقش آفرینی مصر در غزه؛ یک نقش وظیفه ای به درخواست آمریکا و تأیید اسرائیل

  • انداز قلم

کارشناسان امور نظامی ، استراتژیک و سیاسی فلسطینی بر این باورند که نقش مصر در غزه و به طور کلی موضع آن در پرونده فلسطین ، منافع فلسطین را تأمین نمی کند بلکه در وهله اول در راستای اهداف پروژه های غربی و در صدر آنها آمریکا قرار دارد.

پیشنهاد سردبیر

«جوان محمود صالح»:  پس از جنگ ۱۱ روزه میان مقاومت فلسطین و رژیم‌صهیونیستی سوالات متعددی در زمینه نقش آفرینی مصر در موضوع فلسطین مطرح شد به ویژه اینکه در روزهای اخیر مقامات مصری تصمیمات بی سابقه ای را در ارتباط با غزه اتخاذ کرده اند که شامل کمک هایی به نوار غزه پس از چندین سال محاصره همه جانبه بوده است.


رژیم صهیونیستی در نبرد شمشیر قدس شکست سختی را متحمل شد، شکستی که باعث شد بار دیگر این رژیم دست کمک به سوی آمریکا مصر و تشکیلات خودگردان جهت آتش‌بس و توقف پرتاب موشک‌های مقاومت دراز کند.


پس از تماس‌های و رایزنی های فراوان میان چندین طرف بین المللی که از سوی قاهره انجام شد، در نهایت آتش بس پس از ۱۱ روز جنگ در غزه میان غزه و رژیم صهیونیستی برقرار شد، کارشناسان امور نظامی و استراتژیک و سیاسی نقش مصر در غزه و به شکل کلی فعالیت های آنها در مسئله فلسطین را در راستای منافع فلسطین نمی‌دانند بلکه آن را در راستای تحقق اهداف غربی‌ها دانسته و تاکید می‌کنند یکی از مهمترین نتایج عملیات شمشیر قدس نمایان شدن قدرت مقاومت در تحمیل شروط خود به رژیم صهیونیستی بوده که یک پیروزی بزرگ برای مقاومت محسوب می‌شود.


در اینجا این سوال مطرح می شود که موضع مصر در قبال رژیم صهیونیستی چه تحولاتی را تجربه کرده به ویژه این که زمانی آنها یک طرف درگیری با اشغالگران بودند، برخی از تحلیلگران نقش مصر را تنها در حد یک میانجی گر سیاسی و واسطه میان دیدارهای مقامات فلسطینی و اسرائیلی می دانند. در واقع در طول سالیان اخیر ارتش مصر به یک ارتشی تبدیل شده که کاملا تسلیم اراده قدرت های غربی به ویژه آمریکا است.


نقش مصر در غزه, نقش آفرینی منطقه‌ای با گرایشات آمریکایی


 «عدنان ابو عامر» تحلیلگر مسائل سیاسی درباره نقش مصر در تحولات غزه به ویژه پس از نبرد شمشیر قدس عنوان داشت: این نقش آفرینی به درخواست آمریکا و با چراغ سبز رژیم صهیونیستی آغاز شد و نمی توان آن را یک تحول اساسی به معنای واقعی در قبال غزه توصیف کرد به ویژه اینکه آنها همواره تلاش داشته اند بر روی حماس فشارها را افزایش دهند. از  این منظر می‌توان به اقدامات اخیر مصر ، آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال غزه نگاه کرد.


وی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار قدسنا در غزه در این باره تاکید کرد: نقش‌آفرینی مصر در غزه بعد از نبرد سیف القدس با چراغ سبز آمریکا آغاز شد که از قاهره خواست به‌عنوان طرفی فعال تر و با نفوذ تر در موضوع آتش‌بس میان مقاومت فلسطین و اشغالگران وارد عمل شده موضوعاتی نظیر آتش‌بس، مذاکرات تبادل اسرا و بازسازی غزه را مدیریت کند.‏ وی همچنین افزایش نقش آفرینی مصر در تحولات غزه را بیانگر نقش دهی بیشتر به قاهره در این تحولات دانست.

 

در همین رابطه «احمد الشقاقی» تحلیلگر فلسطینی تاکید کرد مصر همواره در یک دایره محدود و تعیین شده منطقه ای و بین المللی تحرکات خود را بر اساس نقشی که آمریکا به آنها می‌دهد اجرا می‌کنند، قاهره هرگز یک ائتلاف واقعی با حماس و یا غزه ندارد آنها به دنبال آتش‌بس هستند چون جامعه بین المللی و به ویژه آمریکا خواهان این آتش بس هستند، در واقع برای آن‌ها موضوع اسرائیل در اولویت قرار دارد، در همه این تحولات مشاهده می‌کنیم که مصر در یک چارچوب تعیین شده بین المللی تحرکات خود را انجام می دهند.

 

وی افزود:  رژیم صهیونیستی همواره تلاش کرده که در همه جبهه ها آتش بس را برقرار کند چرا که می داند محور مقاومت در شرایط کنونی می‌تواند ضربات بسیار قوی به مهم‌ترین تاسیسات و شریان های حیاتی آنها وارد نمایند، ضرباتی که اسرائیل توان مواجهه با آنها را ندارد به همین دلیل آنها خواهان درگیر شدن در موضوعاتی نظیر غزه را ندارند چون معتقدند با مشکلات بزرگتری از جمله موضوع ایران و به طور کلی محور مقاومت روبرو هستند، نقش آفرینی مصر در غزه نیز در همین راستا تعریف می شود؛ کاهش تنش ها برای اسرائیل جهت تقویت موجودیت جعلی آن.

 

وی تاکید کرد: در واقع اقدامات مصر در منطقه در زمینه آرام سازی شرایط در وهله نخست بر اساس گرایشات آمریکایی در منطقه تعریف می‌شود، واشنگتن همیشه خواهان ایجاد ثبات و آرامش در روابط با غزه و یا جنوب لبنان بوده است، بر این اساس نمی توان تحرکات مصر را در حمایت از حماس تعریف نمود. قاهره تلاش دارد که به بهترین وجه نقشی که از آنها خواسته شده را عملی کند.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد