سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:649

ایران و ترکیه؛ حامی واقعی مساله فلسطین کیست؟

  • انداز قلم

خبرنگار قدسنا در غزه به سراغ برخی از کارشناسان فلسطینی رفته است و نگاه و نظر آنها را در باره حمایت ایران از مساله فلسطین و اینکه ایران اساسا اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و مخالف موجودیت این رژیم است و نیز نوع نگاه حمایتی ترکیه از فلسطین در عین گستردگی روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی با اسرائیل جویا شده است.

پیشنهاد سردبیر

ایران و ترکیه در چند دهه اخیر بیش از همه کشورهای خاورمیانه مواضعی در حمایت از مساله فلسطین داشته اند، هر دو کشور دلایل ملموس و روشنی برای اتخاذ این مشی داشته اند. حمایت ایران از آرمان آزادی فلسطین فراتر از منافع تعریف شده است و ایران در این موضوع نه تنها با هیچ کشوری رقابت ندارد بلکه از هر تلاشی که از سوی دولت ها در راستای حمایت از آزادسازی فلسطین صورت می گیرد استقبال نیز می کند. البته برخی معتقدند ایران در موضوع حمایت از فلسطین صرفا در چارچوب تامین منافع خود اقدام می کند به همین دلیل بر این باورند که ایران و ترکیه در موضوع حمایت از فلسطین در راستای منافع خود با هم رقابت می کنند.


خبرنگار قدسنا در غزه به سراغ برخی از کارشناسان فلسطینی رفته است و نگاه و نظر آنها را در باره حمایت ایران از مساله فلسطین و اینکه ایران اساسا اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و مخالف موجودیت این رژیم است و نیز نوع نگاه حمایتی ترکیه از فلسطین در عین گستردگی روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی با اسرائیل جویا شده است. اکثر پرسش شوندگان ایران و ترکیه را به عنوان  دو رقیب در موضوع حمایت از فلسطین تلقی می کنند. به نظر می رسد حضور رسانه ای ایران در افکار عمومی فلسطین بسیار کمرنگ است و تحلیل درستی از مواضع ایران در قبال فلسطین در سطح نخبگی افکار عمومی فلسطین شکل نگرفته است و می توان اینگونه دریافت که افکار عمومی فلسطین اخبار و گزارش هایشان را در باره ایران از رسانه های دیگری دریاقت می کنند که چندان موافق و یا همسو با نگاه ایران در ارتباط با فلسطین نیستند. به نظر می رسد که رسانه های محور مقاومت فلسطینی در این موضوع بسیار منفعل عمل کرده و این انتقاد به این گروه ها وارد است که در تبیین درست نقش حمایتی ایران از فلسطین در سطح افکار عمومی جامعه فلسطین عملکرد مثبتی نداشته اند.


حمایت بی قید و شرط
«اشرف غنیم» تحلیلگر و کارشناس امور ترکیه در این باره در گفتگو اختصاصی با خبرنگار قدسنا در غزه، تاکید کرد: نقش آفرینی ایران و ترکیه از لحاظ تاثیرگذاری بر مساله فلسطین به ویژه در ارتباط با موضوعاتی نظیر نوارغزه و حمایت از مقاومت متفاوت است؛ هر دو کشور در این مسائل تاثیرات منفی و مثبتی دارند. شایسته است ما فلسطینی ها وارد رقابت میان ترکیه و ایران بر سر حمایت از مساله فلسطین نشویم و نباید در قبال حمایت های این دو کشور از مساله فلسطین متحمل هزینه ای شویم.

 

غنیم در ادامه گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) افزود: "ما به عنوان فلسطینی از همسویی با بسیاری از بلوک ها ، از جمله  همسویی با سوسیالیسم بین المللی ، کشورهای جنبش عدم متعهد ، سرمایه داری جهانی و ناسیونالیسم عربی در دوره های زمانی مختلف، آسیب دیده ایم.


ما باید مانند یک جنبش آزادیبخش ملی باشیم که برای آزادی سرزمین خود تلاش می کند. سرزمینی که همچنان طی 100 سال گذشته تحت اشغال قرارداشته و به حمایت کشورهای مختلف در جهت اهداف خود نیاز دارد، بدون اینکه در ابعاد سیاسی امتیازی به آنها بدهد و یا تسلیم باج خواهی سیاسی یا اتخاذ مواضعی مبتنی بر دیکته های آنها شود.

 

وی افزود: دولت ترکیه یک دولت دینی نیست.  این کشور همواره در اندیشه تامین منافع خود است به همین دلیل با اسرائیل روابطی علنی برقرار کرده است.


غنیم در ادامه با بیان اینکه رهبران فلسطینی به نقش آفرینی ترکیه اعتماد دارند و بر استمرار این روابط علاقمند هستند، مواضع ترکیه را مداخله جویانه توصیف کرد و گفت: آنکارا در راستای تامین منافع خود در برخی کشورها دخالت می کند. به عنوان نمونه این کشور در سوریه در راستای منافع امنیتی خود دخالت کرد، در لیبی برای تامین منافع آبی خود دخالت می کند و در فلسطین نیز برای تحقق منافعش ورود کرده است.


وی در ادامه گفتگوی اختصاصی با خبرنگار قدسنا در غزه، افزود: ایران از مساله فلسطین حمایت های مالی و نظامی می کند. ایران در محافل بین المللی نیز حامی مساله فلسطین است، آنها به ویژه از مقاومت فلسطین نیز حمایت می کنند و محور مقاومت را رهبری و هدایت می کنند. به همین دلایل است که موضع ایران نسبت به مساله فلسطین، به آرمان ها و اندیشه های ملت فلسطین نزدیک‎تر است، چه آنکه فلسطینی‌ها خواهان آزادی سرزمین فلسطین با تمسک به گزینه مقاومت هستند.


اشرف غنیم در ادامه بر لزوم برقراری روابط میان طرف های فلسطینی با ایران و ترکیه بدون ارائه امتیازات به آنها تاکید کرد و گفت: ما باید بدون توجه به اینکه ایران و ترکیه از فلسطین حمایت می کنند یا نمی کنند، مساله فلسطین را به طور  مستقل حفظ کنیم. البته ضمن تقدیر از حمایت های این دو کشور از فلسطین، ما فلسطینی ها نمی توانیم از ترکیه بخواهیم روابطش با اسرائیل را قطع کند چرا که خودمان توافقاتی را منعقد کرده ایم که هیچ دستاوردی نداشته و به دلیل همین توافقات به جایگاه مساله فلسطین آسیب وارد شد، ما که خود توافقاتی نظیر اوسلو را در کارنامه داریم نمی توانیم از ترکیه بخواهیم که روابط اقتصادی و نظامی اش را به اسرائیل قطع کند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد