سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:510
به قلم محمد شاهدی؛

ترامپ نمای بی روتوش واشنگتن؛ اثبات دشمنی همیشگی علیه ایران

  • انداز قلم

اندیشکده قدس؛ این بار ترامپ منفورترین رئیس جمهور آمریکا همگان را شگفت زده ساخت. وی که همواره با سخنان، عملکرد شتابزده، جنجالی و ساختار شکن اش سعی در تغییر روند تصمیم گیری و استراتژی آمریکا را داشته است امروز می خواهد با مدل قمار و کاسبی اش ایالات متحده را از ورشکستی و سراشیبی سقوط به عنوان یک هژمون بی چون و چرا نجات و جهان را مدیریت کند.

بصیرت و دشمن شناسی

وی در سخنرانی اخیر خود در مورد کشور ایران و توافق هسته ای (برجام ) جدیدترین استراتژی ایالات متحده را مطرح می کند و برنامه جامع اقدام مشترک( برجام( را به سخره می گیرد. توافقی که بین ایران و پنج کشور اروپایی و ایالات متحده امریکا به  سرانجام رسیده است. توافقی که ماحصل 13 سال مذاکره سخت و پیچیده است و به عنوان یک الگو و مدل بزرگ دیپلماسی و مذاکره در نظام بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت درمنطقه و جهان تعریف شده است . ترامپ با جملات و گفتمانی بدون منطق و خارج از عرف دیپلماتیک تلاش کرد این توافق بین المللی را با بدترین توافق نامه تاریخ امریکا و جهان خواندن آن،  زیر سئوال ببرد است.

- برجام را به صورت یکجانبه توافق بد می نامد وخواستار حذف و یا تغییر و اصلاح آن است در حالی که برجام توافقی چند جانبه و مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متحد است و رئیس جمهوری یک کشور نمی تواند به تنهایی برای آن تصمیمی بگیرد.

- توهین به ملتی با تاریخ و جغرافیای کهن و تروریست خواندن آن همچنین  نام اصیل خلیج فارس را تغییر می دهد و نام جعلی عربی را جایگزین آن می کند در حالی که از گذشته خود آمریکایی ها به نام خلیج فارس حتی در مدالی که به کهنه سربازان جنگ خلیج فارس اهدا می کند و در دیگر اسناد بارها و بارها اذعان داشته اند.

- اعلام علنی براندازی و تغییر رژیم ایران در حالی که بر اساس قواعد نظام بین اللمل دخالت در سرنوشت و استقلال یک کشور محسوب می شود و خلاف قواعد حقوق بین الملل محسوب می شود.

 - سپاه پاسداران را که یکی از ارکان نظامی جمهوری اسلامی ایران است را متهم به حمایت از تروریسم بر می شمارد در حالی که تاریخ و مستندات گواه آن است تنها گروهی که توانست جلوی پیشروی و نابودی داعش و گروه های تکفیری را بگیرد در حالی خود غربی ها عاجز شده بودند سپاه پاسداران بود  این در حالی است که هم در مستندات منتشر شده و هم به گواه خود آمریکایی ها متهم اصلی ایجاد و تجهیز و حمایت از تروریسم در منطقه خود غربی ها و در راس آن آمریکایی ها هستند.

- توهین وقیحانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان دیکتاتور و ظالم در حالی که تاریخ در مورد ظلم و ستم و عملکرد دیکتاتور مابانه ایالات متحده گواه می دهد:

- هنوز سرخ پوستان آمریکا کشتار و اخراج از سرزمین های آبا و اجدادیشان را فراموش نکرده اند.

- هنوز مردم ژاپن از صدمات روحی و جسمانی بمباران اتمی هروشیما رنج می برنند.

- هنوز مردم ویتنام کشتار مردم بی دفاع را فراموش نکرده اند.

- هنوز مردم بی دفاع و مظلوم افغانستان و عراق که به بهانه مبارزه با تروریسم اشغال و کشتار زنان و کودکان و ناامنی و ظلم را فراموش نکرده اند.

- هنوز مردم سوریه و منطقه از حامیان و به وجود آورندگان داعش و نیروهای تکفیری فراموش نکرده است.

- هنوز مردم مظلوم فلسطین حمایت و پشتیبانی از رژیم کودک کش صهیونیستی را که تا به حال هزاران کودک و نوجوان و مردم بی دفاع و مظلوم را به خاک و خون کشیده و از خانه و کاشانه اشان بیرون کرده اند را فراموش نکرده است.
 پس دیکتاتور و وظالم واقعی خود ایالات متحده است که با نمایی روتوش شده از خود سعی می کند جهانیان را فریب دهد. چرا که پس از سخنرانی ترامپ تنها رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی  و بحرین که متحد استراتژیک و شریک جرم ایالات متحده در منطقه هستند از این سخنرانی استقبال کردند. در حالی که تمامی متحدین اروپایی،دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان انرژی اتمی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضعی متفاوت و مخالف با این اظهارات گستاخانه ترامپ گرفته اند و گویی ایالات متحده را بیش از پیش منزوی ساخته است. حتی صدای مخالفان ترامپ در داخل امریکا نیز شنیده می شود. از سناتور جاک شومر رهبر دموکرات ها در مجلس سنا تا پانه تا وزیر سابق دفاع امریکا و جان کری وزیر سابق خارجه و حتی رکس تیلرسن وزیر خارجه آمریکا معمار اصلی استراتژی جدید کاخ سفید، نیز موضعی متفاوت می گیرند. که نشان از بهم ریختی و هرج و مرج در سیاست خارجی آمریکاست و اینکه ترامپ برنامه مدونی و مشخصی ندارد و فقط و فقط خطا و آزمون می کند و خودش را مرد کارهای محال نشان می دهد و به گونه ای عمل می کند که رژیم صهیونیستی و لابی بزرگ یهودی در امریکا را راضی و خشنود و با اتکا و پشتیبانی آنان حرکت می کند. در همین راستا اخیرا امریکا از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) خارج شد و دلیل آن را رسما حمایت از رژیم صهیونیستی اعلام می کند پس این امر نشان می دهد که مهم ترین هدف گفته های ترامپ راضی کردن و خشنود کردن متحدین صهیونیسم و سعودی است.

شکی نیست که امروز ایالات متحده آمریکا بیش از پیش درگیر مشکلات داخلی و بین المللی است و آیا ترامپ می تواند منجی امروز آمریکا باشد ویا فقط سعی در انحراف افکار عمومی از وعده ها و شعار هایش مبنی بر حل مشکلات اصلی و پیچیده ایالات متحده دارد:

- سقوط ارزش دلار
- بدهکاری بالای مالی آمریکا
-  بحران های مالی و مشکلات اقتصادی
- کاهش قدرت تاثیر گذاری آمریکا در جهان
- کاهش نفوذ در مناطق مختلف جهان
- ناتوانی در مدیریت و اجماع جهانی به عنوان هژمون
- ظهور قدرت های اقتصادی، سیاسی و نظامی نو ظهور و رقیب آمریکا
- ظهور نارضایتی های داخلی با موضوعات شکاف طبقاتی و نژاد پرستی
- ناتوانی در مبارزه با ترورسیم جهانی
- ناتوانی در حل بحران های خاورمیانه ( فلسطین، عراق، سوریه و افغانستان ) و کره شمالی
- بحران مشروعیت و پریستیز آمریکا

دیگر ایالات متحده به عنوان یک هژمون اثر گذار و قیم و بانی مدیریت و نظم جهانی ادعایی پوچ و توخالی است چرا که با توجه به پیشینه تاریخی و عملکرد آمریکا در سازمان های بین المللی و بخصوص در شورای امنیت و با وجود شعارهایش مبنی بر توسعه لیبرال دموکراسی،آزادی، صلح طلبی و کمک به نظم جهانی دچار یک پارادوکس جدی شده است. چرا که همواره گزینشی عمل می کند. جایی که منافع و مطامع استعماری و سلطه طلبانه اش ایجاب می کند بر همه چیز چشم پوشی می کند و هر انچه اتفاق می افتد را خوب و قانونی جلوه می دهد یعنی جای ظالم و مظلوم را عوض می کند و درجایی دیگر که حق و ستم و غیرقانونی است موضعی متفاوت می گیرد.

گواه این مدعا نوع نگاه ایالات متحده به کشور ایران در منطقه خاورمیانه است که این نگاه و سیاست هایش قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران در طی مدت قریب به 40 سال گذشته با عنوان حامی و متحد استراتژیک به دشمن درجه یک تغییر پیدا کرده است.

با توجه به اهمیت دو چندان منطقه خاورمیانه به دلایل ژئوپلتیک و ژئو استراتژیک و ژئو کالچرال و نوع نگاه ها و اقدامات کشورهای سلطه گر به این منطقه نشان می دهد که اتحاد و ائتلاف ها و نفوذ قدرت های بزرگ بحران های مختلفی را به وجود آورده است. چرا که همواره سرنوشت تحولات این منطقه بر کل جهان اثر گذار بوده است.

بنابراین نظام سلطه همواره تلاش داشته که با طراحی و تدوین استراتژی های متفاوت و طرح تقسیم و تجزیه کشورهای این منطقه بویژه بعد از قرارداد سایکس - پیکو به دنبال تجزیه قدرت های بزرگ این منطقه و ایجاد کشورهای ضعیف و آسیب پذیر و مدیریت بحران های قومی و نژادی و دینی در  راستای فشار و جهت دهی کشورها در جهت رسیدن به مطامع استعماری خویش باشد.

اما اتفاقی در سال 1979 (1357 ش ) در این منطقه می افتد که تمامی معادلات موجود را برهم میزند به گونه ای که ظرفیت و قدرت ملت ها را بیش از پیش برمی انگیزد و نشان می دهد که بیداری ملت ها و استفاده از ظرفیت دینی و همبستگی و وحدت قومی – اسلامی منطقه چگونه می تواند تحولی عظیم چون انقلاب اسلامی ایران به رهبری معمار کبیر آن امام خمینی (ره) را به منصه ظهور برساند. بنابراین از همان ابتدا و حتی قبل از انقلاب (هرجایی که ملت ایران خواستار حق قانونی خویش بودند ) سنگ اندازی و توطئه و تخریب و براندازی و اقدامات خصمانه از جانب آمریکا وجود داشته است:

-    طراحی کوتاه 28 مرداد 1332
-    حمایت و پشتیبانی از حکومت شاهنشاهی پهلوی
-    تحمیل قانون کاپیتولاسیون و تحقیر ملت ایران
-    حمله نظامی به طبس
-    طراحی کودتای نوژه
-    قطع رابطه یک طرفه و تحمیل تحریم های اقتصادی و سیاسی به ایران
-    تحریک و پشتیبانی همه جانبه رژیم صدام حسین در عراق و شروع جنگ 8 ساله تحمیلی علیه ایران
-    انهدام هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367 با 290 مسافر (زن و کودک و مردم و خدمه بیگناه)
-    سازماندهی و حمایت و پشیبانی از نیروهای ضد انقلاب جهت ناامنی و ضربه زدن به امنیت و با هدف براندازی نظام
-     فضا سازی و تخریب و دروغگویی در مورد انقلاب اسلامی ایران از طریق رسانه های و تبلیغات سوء
-    توقیف اموال، دارایى‏ها و تجهیزات نظامى که قبل از انقلاب خریدارى شده
-     اعمال فشار به کشورهای منطقه و جهان در جهت ممانعت از فعالیت های اقتصادی و سیاسی با ایران
-    تحریک همسایگان، بخصوص امارات متحده عربى، براى طرح ادعاهاى ارضى در خصوص جزایر سه گانه ایرانى در خلیج فارس
-    ایجاد و حمایت از گروهای تکفیری و تروریستی در جهت ناامن کردن منطقه و ضربه و مقابله با ایران اسلامی و مخدوش جلوه دادن چهره اسلام ناب محمدی
-    طراحی و حمایت از طرح ها و شورش ها در قالب انقلاب رنگین و مخملی با حمایت از عناصر ضد نظام در داخل و خارج از ایران

پر واضح است که دیگر جای سوالی نیست که آیا اقدام خصمانه ای مانده است که ایالات متحده با عناوین مختلف بر ایران اسلامی تحمیل نکرده باشد در حالی که همه این اقدامات را در راستای توسعه دموکراسی و صلح طلبی و حمایت از ملت ها و دفاع از حقوق بشر انجام می شود اما بی شک تمامی این اقدامات به وحدت مردم و حکومت می انجامد و دیگر چراغ سبز سران امریکایی برای مردم زخم خورده ایران اسلامی معنایی جز گرگ در لباس میش تعبیر نمی شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد