سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:639

آقای مشعل؛ به کجا چنین شتابان؟

  • انداز قلم

انتظار بدیهی این است که این گروه ها در توجیه گسترش روابط خود با سایر رژیم ها انصاف را در باره ایران رعایت کنند. آقای مشعل شما و دوستان همفکرتان به کجا می روید؟

فلسطین و مسجدالاقصی

خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی حماس اخیرا در مصاحبه ای با شبکه وهابی - سعودی العربیه مباحثی را مطرح کرده است که یادآور مواضع و رفتار بخشی از جریان حماس در شروع بحران تروریستی در سوریه است و به نوعی نگرانی جامعه اسلامی به ویژه در میان دوستداران محور مقاومت ایجاد کرده است. احمد اخگر کارشناس مسائل غرب آسیا در یادداشتی خطاب به خالد مشعل، با اشاره به مصاحبه اخیروی با العربیه نکاتی را مطرح کرده است.

 

 آقای خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش اسلامی فلسطین (حماس) اخیرا شما در مصاحبه با شبکه عربستانی العربیه، مواضعی را اتخاذ کرده اید که اساسا در تعارض با راهبرد مقاومت ملت فلسطین و همراستا با روند سازش است که در عملکرد آن هیچ دستاوردی در جهت آرمان آزاد سازی فلسطین از اشغال وجود ندارد بلکه برعکس انباشته از خیانت و خسارت به آرمان فلسطین و همکاری با دشمن صهیونیستی است. حال آنکه راهبرد مقاومت گام های موفقی در جهت تحقق آرمان فلسطین برداشته است.

 

در این ارتباط مایلم شما و جامعه مسلمان، ملل عرب و خصوصا ملت فلسطین را به چند نکته توجه دهم:

 

شما به نقش تاریخی دولت سعودی در حمایت از فلسطین اشاره کرده اید. افکار عمومی انتظار دارد؛ مصداقی اِعمالی و نه صرفا اِعلامی از حمایت های عربستان از فلسطین را نیز مورداشاره قرار می دادید!

 

عربستانی که طرح به اصطلاح صلح عربی را مطرح کرد که نتیجه اولیه آن تائید موجودیت رژیم اشغالگر قدس، دست کم بر بخشی از فلسطین تاریخی است! عربستانی که به اعتراف سازمان های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در کنار برخی دیگر از دول عربی در ترور فعالان و مبارزان فلسطین با صهیونیست ها همکاری داشته است! عربستانی که اعضاء و نمایندگان حماس در عربستان را بازداشت کرده و افسران صهیونیستی در عربستان از آنها بازجویی می کنند!

عربستانی که رسما معترف به تمایلش برای علنی سازی روابط با اسرائیل است! عربستانی که طرح پروژه نیوم را در چارچوب کمک به طرح دولت یکپارچه یهودی با هدف جابجایی و آواره سازی مجدد فلسطینیان در دستور کار قرار داده است! عربستانی که تحت دستور ترامپ وزیر وقت خارجه اش(عادل الجبیر) رسما حماس را یگ گروه تروریستی اعلام کرد! شما خواستار اقامت رهبری حماس در عربستان شده اید، با توجه به سابقه گروگانگیری دولت سعودی از شهروندان دیگر کشورها مانند سعد حریری و نیز گروگانگیری سازوکارهای امتی مثل حج و سازمان همکاری های اسلامی وغیره شما به دنبال چه چیزی هستید؟ به کجا می روید آقای مشعل؟!

 

شما اعلام کردید که حماس هرگز بخشی از یک محور خاص نبوده و نخواهد بود! یک سوال از شما دارم در طول 42 سال گذشته که نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته کدام کشور به غیر از ایران، در حمایت از مقاومت فلسطین مواضع ثابت و آشکار  همراه با عمل در چارچوب همان مواضع داشته است؟ آیا مقاومت فلسطین همانطور که بارها رهبران حماس نیز تاکید کرده اند، (البته خود شما نیز در همین مصاحبه به سودی که رابطه با ایران برای حماس داشته تاکید کرده اید) توان بازدارندگی فعلی را با کمک ایران کسب نکرده اند؟ آیا اینکه گفته اید حماس بخشی از یک محور خاص(منظور محور مقاومت) نیست و نخواهد بود ، نظر عقلای حماس است و یا نظر شخصی شماست که می تواند خطر احتمال انشقاق در حماس را افزایش دهد؟ حماس اگر بخشی از مقاومت نباشد، می خواهد در کجای معادله منطقه ای خود را تعریف کند زیرا فعلا دو محور بیشتر وجود ندارد؛ محور مقاومت و محور سازش و یا همان محور نفاق و خیانت؟ به کجا می روید آقای مشعل؟

 

ایران بارها اعلام کرده که حمایت از ملل مظلوم و تحت اشغال و خصوصا ملت تحت اشغال فلسطین در اولویت سیاست های ایران قرار دارد و هرگز نخواسته اراده خود را بر کمک گیرندگان از ایران، تحمیل کند اما همچنین تاکید دارد که جنبش هایی که در مسیر خیانت به آرمان فلسطین قرار می گیرند هرگز از حمایت های ایران برخوردار نمی شوند. عربستان قریب به 7 سال است با ائتلافی از رژیم هایی که خیانت به آرمان فلسطین را علنی کرده اند، یمن را محاصره  و مورد تهاجم قرار داده است و در داستان سوریه و عراق نیر رفتار مشابه البته تحت ائتلاف امریکایی از خود نشان داده است. آقای مشعل؛ شما چگونه این تجاوزات را نادیده می گیرد و مقاومت یمن را که مظلومانه تحت تجاوز عربستان و ائتلاف عربی است، محکوم می کنید؟ این درحالی است که مردم یمن قویا افق مبارزات خود را همچنان نابودی اسرائیل و آزاد سازی فلسطین قرار داده اند؟ سوال این است از مروت و انصاف در شما نشانی هست؟ به کجا می روید آقای مشعل؟

 

ایران از برقراری روابط گروه های فلسطینی و نیز تقویت این روابط با کشورهای مختلف خصوصا اسلامی همواره استقبال کرده است و البته تنها انتظاری که دارد آن است منافع و مصالح عالیه امت و فلسطین را در این روابط قربانی مطالبات شخصی و گروهی نکنند. هرگز نیز هیچ ادعایی نسبت به ضرورت سرسپردگی این گروه ها به خود را مطرح نکرده است و علیرغم همه فراز و فرودی که بعضی از این گروه ها داشته اند ( همانگونه که دفتر سیاسی حماس در زمان ریاست شما در ارتباط با سوریه اتخاذ کرد)از آنجا که اولویت ایران آزاد سازی فلسطین است، همیشه از اصلاح سیاست ها و رفتار این گروه ها در جهت اولویت آزاد سازی فلسطین استقبال کرده است.

 

پس انتظار بدیهی این است که این گروه ها در توجیه گسترش روابط خود با سایر رژیم ها انصاف را در باره ایران رعایت کنند. آقای مشعل شما و دوستان همفکرتان به کجا می روید؟

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد