سه شنبه, 09 آذر 1400

اسرائیل طی ماه ها و سال های گذشته (تقریبا از 2018 تا کنون) بشدت درگیر بحران سیاسی عمیق برای تعیین نخست وزیر خود بوده است، تلاش هایی که با برگزاری چندین دور انتخابات نخست وزیری در این رژیم با تلاش های شخص نتانیاهو (نخست وزیر پیشین) به بن بست خورده بود.

رفتار امارات و بحرین و فاصله گرفتن آنها از فلسطین نشان می‌دهد که آنها چندان درک و توجهی به اصل مردم شناسی و توجه به افکار عمومی ندارند، نکته‌ای که در آینده نه چندان دور زمینه‌ساز انزوای آنها خواهد شد.

در حالی که رسانه‌های صهیونیستی از درگیری شدید نظامیان اسرائیل با شماری از یهودیان مذهبی پرده براشتند یک روزنامه نگار اسرائیلی از احتمال تکرار حوادث دهه نود بالکان در این رژیم ابراز نگرانی کرد.

به قلم رازی نابلسی

 این مقاله قصد دارد به این سوالات پاسخ دهد که نفتالی بنت کیست؟ به چه جریانی وابستگی دارد؟ مبانی ایدئولوژیک آن چیست؟ راهی که برای دستیابی به نخست وزیری پیموده چیست؟ روابط خاص آن با نتانیاهو چگونه است؟ وجوه تشابه و اختلاف و درگیری‌های شخصی که باعث همراهی یک ائتلاف ایدئولوژیک با وی شد تا حدی که نتانیاهو در مرحله‌ای در مورد بنت از تعبیر «متحدی طبیعی» استفاده کرد چیست؟ و اینکه بنت در طول رهبری جریان صهیونیسم دینی در نقشه سیاسی اسرائیل چه اقداماتی انجام داده است؟

به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

اندیشکده قدس؛ هر قدر به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی نزدیک می شویم، شاهد افزایش تلاش توأم با نگرانی بنیامین نتانیاهو در جهت پیروزی در انتخابات هستیم؛ انتخاباتی که به نوعی برای نه تنها حیات سیاسی بلکه حیات اجتماعی وی بسیار حائز اهمیت است.

به قلم صفی الله رمضانخانی؛

اندیشکده قدس؛ بسم الله الرحمن الرحیم / إ"ِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا یَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِنْهُمْ یُذَبِّحُ أَبْنَاءَهُمْ وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ  وَیَسْتَحْیِی نِسَاءَهُمْ إِنَّهُ کَانَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ"(قصص.3و4)

به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

اندیشکده قدس؛ بنیامین نتانیاهو همزمان با برگزاری اجلاسی که به بهانه سالگرد قربانیان ادعایی افسانه هولوکاست، در سرزمین های اشغالی برگزار می شود؛ ادعا کرده است که شمار کشورهایی که با رژیم صهیونیستی ارتباط ندارند، کمتر از انگشتان دست هستند.

به قلم دکتر حسین رویوران؛

اندیشکده قدس؛ با تصویب قانون قومیت از سوی پارلمان رژیم صهیونیستی عملا زنجیره مقررات نژادپرستانه تکمیل و نظام تبعیض نژادی به طور کامل در این رژیم شکل گرفته است. طبق این قانون اسرائیل کشوری یهودی است که حق تعیین سرنوشت آن در اختیار یهودیان است.

به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

اندیشکده قدس؛ اسرائیل با توجه به کارکردی که برایش تعریف شده بود، از همان آغاز به صورت یک پادگان نظامی طراحی شده است. کارکرد این پادگان، جنگ افروزی یا همان مدیریت جنگ و ناامنی در سطح منطقه است.