سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:535

رژیم صهیونیستی و چالشي به نام آتش سوزی

  • انداز قلم

اندیشکده قدس؛ آتش سوزي جنگل هاي منطقه شرقي حيفا ( جبل الكرمل ) رژيم صهيونيستي را به بحث هاي سياسي زيادي كشانده است. اين اتش سوزي كه بزرگترين آتش سوزي در فلسطين اشغالي طي يك قرن اخير محسوب مي شود، از شرق حيفا تا جنوب ناصره و تا غرب بيسان امتداد داشته است و دهها كيلومتر مربع از جنگل ها را به خاكستر تبديل كرده است.

اسرائیل و صهیونیزم

در اين آتش سوزي بخش هايي از شهرك هاي ويلايي اطراف اين جنگل ها هم به طور كامل سوختند و تا كنون دهها هزار نفر از صهيونيست ها ناگزير به تخليه اين مناطق شده اند.مسئولان رژيم صهيونيستي زيان و خسارات ناشي از اين آتش سوزي را بيش از نيم ميليارد دلار برآورد كرده اند و با توجه به ناتواني اسرائيل در مهار اين آتش پيش بيني مي شود كه ميزان خسارات افزايش نيز يابد.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي با اعتراف به ناتواني اين رژيم در مهار اين آتش سوزي، از كشورهاي خارجي درخواست كمك كرده است كه تاكنون كشورهاي يونان، قبرس، تركيه، ايتاليا و مصر پذيرفته اند كه آتش نشانان خود را براي مهار اين آتش سوزي به فلسطين اشغالي اعزام كنند. همچنين دولت ايالات متحده امريكا نيز اعلام كرده است كه يك سوپر تانكر غول پيكر هوايي را به فلسطين اشغالي ارسال كند تا در عمليات خاموش سازي اين آتش مشاركت داشته باشد.اين اتش سوزي بيش از يك هفته است كه ادامه دارد و ناتواني رژيم صهيونيستي در مهار آن، اعتراضات گسترده اي را به وجود آورده است. بسياري از تحليلگران صهيونيستي بر اين باورند كه اين آتش سوزي كمبودهاي اصلي نظام صهيونيستي را آشكار ساخته است و نشان داد كه تا چه پايه رژيم صهيونيستي آسيب پذير است. اين افراد معتقدند كه اسرائيل توان لازم در مديريت بحران را ندارد.

يكي از احتمالات مطرح درگيري و جنگ با حزب الله لبنان و يا مقاومت اسلامي در غزه است و اينكه از سوي حزب الله و مقاومت در غزه به اين مناطق موشك شليك شود كه مي تواند موجبات بروزآتش سوزي گسترده اي را نيز فراهم کند. پس اگر دولت صهيونيستي اكنون توان خاموش سازي اين آتش را ندارد، بنابر اين ترديدي نيست كه دولت فاقد آمادگي لازم براي جنگ با لبنان و يا غزه است. اين واقعيت با اظهارات مسئولان رژيم صهيونيستي مبني بر اينكه آمادگي جنگ با مقاومت اسلامي لبنان و يا غزه را دارند، كاملا مغاير است.اين حادثه نشان داد كه بسياري از مانورهاي تخليه جمعيت در صورت وقوع جنگ احتمالي ناكارآمد بوده و در اين موضوع اين رژيم با كمبودهاي جدي روبرو است.

در اين آتش سوزي صهيونيست ها در تخليه شهرك هاي ويلايي اطراف مناطق دچار آتش سوزي، فاقد برنامه واقعي براي اسكان آوارگان آتش سوزي بودند.حادثه آتش سوزي آسيب پذيري بالاي رژيم صهيونيستي را نشان داد كه نتانياهو ناچار شد براي برهم زدن صحنه، احتمال عمدي بودن اتش سوزي را مطرح كند و در يك رفتار كاملا نژاد پرستانه فلسطينيان را متهم به آتش افروزي كرد و در ادامه آن از سيستم قضايي اسرائيل درخواست كرد كه آتش افروزان را تروريست دانسته و به اشد مجازات محكوم شان كند. اين رفتار نتانياهو نشان داد كه نخست‌وزير اسرائيل با مهارت خاص بر اين ناكارآمدي دولت خود سرپوش گذاشته و نگاه نژاد پرستانه خود را در اين بعد نيز نمايان ساخته است. همين امر موجب شد كه تاكنون 8 فلسطيني به اتهام تشويق به آتش افروزي در شبكه هاي اجتماعي بازداشت شوند. در حالي كه بخشي از اين آتش سوزي به شهرهاي فلسطيني نشين ام افهم و ناصره نيز كشيده شده و بسياري از خانه هاي فلسطيني ها هم گرفتار آتش شده اند.

افراد بازداشت شده بر اين اساس متهم شده اند كه در شبكه هاي اجتماعي از آتش سوزي اظهار خوشحالي كرده يا از آن به عنوان خشم خدا بر اشغالگران تعبير كرده اند. رژيم صهيونيستي با بازداشت اين افراد در واقع حجم بسيار محدود آزادي براي جامعه فلسطيني را نشان داده است.طرح اين نگاه نژاد پرستانه از سوي نخست وزير اسرائيل مي تواند به افزايش فشارها و حملات خشونت بار عليه شهروندان فلسطيني منجر شود كه در اين ارتباط بعضي از حاخام هاي يهودي فتواي كشتن فلسطيني‌ها را به به بهانه آتش سوزي داده اند و يا افيگدور ليبرمن، وزير جنگ اين رژيم از شتاب در ساخت شهرك هاي جديد صهيونيست نشين به بهانه اين آتش سوزي سخن رانده است. اين همه نشان مي دهد كه صهيونيست ها به دنبال آن هستند كه با سياسي كردن اين آتش سوزي كه در مهار آن ناتوان بوده اند، براي پيگيري برنامه هاي اشغالگرانه خود، فرصت هاي جديدي را تعريف كنند.

جمعيت دفاع از ملت فلسطين

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد