سه شنبه, 09 آذر 1400
شناسه خبر:644

بنت در سیاه چال محور مقاومت؛سرنوشت نتانیاهو در انتظار رقبا

  • انداز قلم

اسرائیل طی ماه ها و سال های گذشته (تقریبا از 2018 تا کنون) بشدت درگیر بحران سیاسی عمیق برای تعیین نخست وزیر خود بوده است، تلاش هایی که با برگزاری چندین دور انتخابات نخست وزیری در این رژیم با تلاش های شخص نتانیاهو (نخست وزیر پیشین) به بن بست خورده بود.

اسرائیل و صهیونیزم

 بامداد روز سه شنبه (29 تیرماه) خبرگزاری رسمی سوریه از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به جنوب شرق حلب خبر داد.

 

سانا اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائیلی اهدافی را در منطقه «السفیره» در جنوب شرق حلب مورد حمله قرار داده که در پی آن سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه فعال شده و بیشتر موشک‌های شلیک شده را منهدم کردند.

 

ساعاتی پس از این حمله هوایی دو راکت از سوی منطقه ای که گفته می شود جنوب لبنان بوده به سوی شمال اراضی اشغالی و در منطقه الخلیل برخورد کرد جایی که ساعاتی پس از آن «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم اسرائیل به مناسبت اتصال این منطقه به شبکه فیبر نوری به سخنرانی پرداخت.

 

رسانه های اسرائیلی به این ماجرا واکنش خاصی نشان نداده و با این مسئله به عنوان خبری روتین و کاملا طبیعی برخورد کردند. خبرنگاران صهیونیست مانند «آلون بن داوید» و «باراک راوید» نیز که به انتشار پیام ها و اخبار دسته اول در رسانه های اسرائیلی و منطقه شهرت دارند، تنها در یک مورد (توسط آلون داوید) به انتشار توییتی درباره این حمله بسنده کردند و نه بیشتر.

 

نفتالی بنت پس از این حمله راکتی در گفتگو با خبرنگاران موضوع گیری کرد و باردیگر با خواندن نام آیت الله سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله ایران را مسئول و حامی نخست این چنین حملاتی به رژیم اسرائیل معرفی کرد.

او در نقطه نظری تهدید آمیز گفت: «من این را قاطعانه و واضح می گویم: ما اجازه هیچگونه دست اندازی به حق حاکمیت و امنیت اسرائیل را نخواهیم داد. هرکس تلاش کند به ما آسیبی بزند مسلما هزینه دردناکی می پردازد.»

 

بنت در ادامه تلویحا با اشاره به اوضاع داخلی نابسامان لبنان از جمله در حیطه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و در لبه پرتگاه خواندن دولت و ملت این کشور به گونه ای منظورش را رساند که اگر این حملات از خاک لبنان ادامه داشته باشد به واسطه عواملی که در داخل نظام سیاسی و اجتماعی لبنان از آن ها برخوردار است دولت این کشور را از لبه پرتگاه عبور خواهد داد کاری که ماه هاست توسط مقامات امنیتی و وزارت خارجه رژیم صهیونیستی درحال پیگیری است و مطرح شدن ان توسط نخست وزیر رژیم صهیونیستی تعجبی ندارد. این تهدید علی رغم تاکید او بر عدم تقصیر دولت لبنان در این حمله همراه شد.

در هر صورت این حمله در پاسخ به هجوم هوایی صبح روز سه شنبه اسرائیل به مواضعی در حلب سوریه انجام شد، اما علت این حمله و لزوم آن که در دستور کار وزارت جنگ رژیم صهیونیستی قرار گرفت چه بود؟ آیا ان ها احتمال این را می دادند که در صورت راکت پراکنی پاسخی را هم از سوی هم پیمانان مقاومت از جمله ایران، سوریه، لبنان، فلسطین (به طور ویژه غزه) دریافت خواهند کرد؟ اگر می دانستند چرا مبادرت به انجام ان ورزیدند؟ آیا دولت بنت خط مشی نتانیاهو را در عوام فریبی ادامه می دهد؟ امری که بارها در دوره نتانیاهو مورد نکوهش رسانه های اسرائیلی قرار گرفت.

 

در همین زمینه «طلال عتریس» تحلیلگر، استراتژیست و مدیر موسسه مطالعات خاورمیانه بیروت در گفتگو با خبرنگار قدسنا توضیح داد: «حملات اینچنینی از سوی اسرائیل به مواضع ارتش و نیروهای سوری در دمشق و حلب و یا لبنان و فلسطین نخستین بار نیست که رخ می دهد. هربار که رژیم اسرائیل چه در دوران نتانیاهو و چه در دوران بنت به نوعی تحت فشار قرار می گیرد، سعی می کند با مانورهای نظامی اینگونه با بهانه های تکراری مانند قصد مقاومت برای حمله و یا استقرار نیروهای جدید سوری در مناطق مختلف و خطرناک توصیف کردن آن ها حملاتی را ترتیب داده و انظار داخلی و خارجی را از کانون بحران در اراضی اشغالی منحرف سازد.»

 

عتریس در ادامه افزود: «اکنون داخل اراضی اشغالی و کرانه باختری موجی از تظاهرات علیه این رژیم برپا شده (اشاره به تظاهرات خشم شب فلسطینیان در شهرک بیتا واقع در نابلس) و تل آویو نمی داند چگونه با این تحرکات مردمی برخورد کند و به ناچار دست به چنین حملات فریبنده ای می زند.»

 

او در پایان ضمن اشاره به اینکه هنوز هیچ طرفی چه در لبنان (حزب الله) و نه گروه های مقاومتی فلسطینی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اند، بیان کرد: «پاسخی که اسرائیل به این حمله راکتی داد تنها در سطح محدود و به منظور مخابره کردن پیام «ما هنوز بازدارندگی داریم» بود و نه بیشتر. بنت می داند که نباید اوضاع را برای رژیمش پیچیده تر از این که هست کند اما در عین حال سعی دارد تا با حملات جسته و گریخته نچندان حساس توجهات بین المللی را از بحران هایی که با آن ها مواجه هست، دور کند.»

علاوه براین، «اکرم عطاالله» تحلیلگر مسائل بین الملل از فلسطین با این دیدگاه موافق است که بنت در شرایط بشدت پیچیده و سختی به سر می برد و معتقد است که حملات راکتی ازسوی لبنان به طرف اراضی اشغالی توسط گروه های فلسطینی اجرا نشده بلکه توسط حزب الله لبنان صورت گرفته تا  آستانه صبر نخست وزیر جدید اسرائیل مورد آزمایش قرار گیرد و نه چیز دیگر.

 

عطاالله در این باره در اظهار نظری کوتاه به خبرنگار قدسنا می گوید: « پاسخ ارتش اسرائیل به راکت پراکنی از سوی لبنان اقدامی کنترل شده و محدود بود. این اقدام تنها قصد گرفتن جرئت و ارسال هشدار به حزب الله را داشته تا این سازمان قدرتمند را از ادامه حمله به اسرائیل منصرف سازد.

 

 اسرائیل طی ماه ها و سال های گذشته (تقریبا از 2018 تا کنون) بشدت درگیر بحران سیاسی عمیق برای تعیین نخست وزیر خود بوده است، تلاش هایی که با برگزاری چندین دور انتخابات نخست وزیری در این رژیم با تلاش های شخص نتانیاهو (نخست وزیر پیشین) به بن بست خورده بود.

 

هنوز هم سایه چنین بحرانی با روی کار آمدن «نفتالی بنت» عضو راستگرا و تندوری احزاب سیاسی پارلمان رژیم صهیونیستی به طور کامل برداشته نشده است. عدم توانایی او در اداره جنگ با غزه که در نهایت پس از 11 روز مداومت درگیری با پیروزی غزه و گروه های منتسب به مقاومت پایان پذیرفت (که البته این خود نوعی شکست جدی در مقابل ایران دشمن دیرینه این رژیم به حساب می آید)، روند ادامه دار مرگ و میر و ابتلای بالای صهیونیستها به کرونا علی رغم هزینه بالای صرف شده برای واکسیناسیون گسترده، مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس و وضعیت خطرناک مالی و مقبولیت روبه تحلیل تشکیلات خودگردان به عنوان شریک امنیتی و اقتصادی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، همگی باعث شده تا بازهم همان خطراتی که نتانیاهو را از صحنه قدرت کنار زد، احتمالا این بار گریبان بنت را هم بگیرد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد